Právě rostou: únor 2014

Letošní teplá zima vyhovuje celé řadě hub, takže jsme za poslední měsíc měli možnost narazit na mnoho různých druhů…

Z jedlých se na Českobudějovicku objevuje ucho Jidášovo (Auricularia auricula-judae), hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus), penízovka sametonohá (Flammulina velutipes) nebo třepenitka maková (Hypholoma capnoides). Zvlášť poslední dvě houby je možné zaměnit za jedovaté druhy - čepičatku jehličnanovou (Galerina marginata) a třepenitku svazčitou (Hypholoma fasciculare), které se v průběhu ledna a února na některých lokalitách rovněž objevovaly.

Nejčastěji ale narazíme na nejedlé, ale svým vzhledem zajímavé druhy, jako je rosolovka mozkovitá (Tremella mesenterica) na spadaných větvičkách dubů, kloboučky choroše zimního (Polyporus brumalis) na mrtvém dřevu, oblé plodnice léčivého březovníku (Piptoporus betulinus) na kmenech břízy, aromatický „choroš“ anýzovník vonný (Gloeophyllum odoratum) na starých smrkových pařezech nebo všudypřítomný troudnatec kopytovitý (Fomes fomentarius). Na dřevě rostou i troudnatec pásovaný (Fomitopsis pinicola) a outkovka řadová (Antrodia serialis). Sem tam se ještě objeví poslední plodnice strmělky vonné (Clitocybe fragrans), drobné lupenaté houbičky, která nápadně voní anýzem.

ucho Jidášovo
(Auricularia auricula-judae)