Nálezy zajímavých a nových druhů v květeně jižní části Čech

Spolky a klubyJihočeská pobočka České botanické společnostiCyklus Nálezy

Nálezy zajímavých a nových druhů v květeně jižní části Čech

Prostřednictvím tohoto cyklu jsou publikovány nálezy taxonů následujících kategorií (tento výběr byl vytvořen po vydání Červené knihy květeny jižní části Čech):

  • lokality původních i adventivních taxonů dosud na území jižní části Čech nezjištěné nebo zjištěné pouze na několika málo lokalitách;
  • nové lokality C1, A1, A2 a D1 taxonů Červené knihy květeny jižní části Čech (mohou být publikovány i ověření známých lokalit, které nebyly ověřeny po dlouhou dobu, např. 25 a více let);
  • prvotní záznam ve fytochorionu C2, C3, C4, D2 taxonů Červené knihy květeny jižní části Čech;
  • opomenutý publikovaný záznam, který se nedopatřením nedostal do Červené knihy květeny jižní části Čech;
  • opravy a upřesnění údajů v Červené knize květeny jižní části Čech.

Každý člen či spolupracovník může svým nálezem do seriálu přispět. Zájemci mohou kontaktovat Martina Lepšího (Jihočeské muzeum, Dukelská 1, České Budějovice, 370 51, tel.: 391001516, e-mail). Podrobná osnova jednotlivých příspěvků je ke stažení zde.

Všechny vyšlé ročníky cyklu Nálezy zajímavých a nových druhů v květeně jižní části Čech lze stáhnout níže (za lomítkem je uvedeno číslo Sborníku a v závorce je římskou číslicí označeno pořadové číslo jednotlivého dílu): 1996/36/1 (I.), 1996/36/2 (II.), 1997/37 (III.), 1998/38 (IV.), 1999/39 (V.), 2000/40 (VI.), 2001/41 (VII.), 2002/42 (VIII.), 2003/43 (IX.), 2004/44 (X.), 2005/45 (XI.), 2006/46 (XII.), 2007/47 (XIII.), 2008/48 (XIV.), 2009/49 (XV.), 2010/50 (XVI.), 2011/51 (XVII.), 2012/52 (XVIII.), 2013/53 (XIX.), 2014/54 (XX.), 2015/55 (XXI.), 2016/56 (XXII.), 2017/57 (XXIII.), 2018/58 (XXIV.), 2019/59 (XXV.).

Následující seznam obsahuje doposud publikované taxony. Taxony jsou řazeny v abecedním pořádku, číslo (36-59) za jménem taxonu označuje číslo Sborníku, ve kterém byl komentář publikován a číslo za dvojtečkou odkazuje na stranu ve Sborníku.

Abutilon theophrasti – 50: 76, 57: 6–7
Acer saccharinum – 57: 7
Acer tataricum – 59: 10
Achillea pannonica – 57: 7
Achillea pratensis – 56: 6, 57: 7, 59: 10
Adonis vernalis – 57: 10
Agrimonia procera – 57: 10
Ajuga ×pseudopyramidalis – 58: 6–7
Ajuga pyramidalis – 50: 76–77, 57: 10, 59: 12
Alchemilla crinita – 58: 7
Alchemilla propinqua – 58: 7–9
Allium angulosum – 44: 76, 49: 60
Allium carinatum – 56: 7
Allium scorodoprasum – 43: 106
Allium ursinum – 59: 12
Althaea officinalis – 56: 7
Amaranthus blitum subsp. blitum – 54: 103, 56: 7, 57: 11
Ambrosia artemisiifolia – 40: 20
Anemone ranunculoides – 54: 103
Antennaria dioica – 56: 7–8
Anthriscus caucalis – 38: 45
Anthriscus cerefolium var. trichocarpus – 57: 11
Anthyllis vulneraria subsp. polyphylla – 45: 167–168
Aphanes arvensis – 57: 11–12, 58: 9
Aphanes australis – 52: 35–36, 57: 12
Arabis auriculata – 50: 77–78
Arabis hirsuta – 55: 14
Arctium nemorosum – 56: 8
Arctostaphylos uva-ursi – 51: 74–75
Arnoseris minima – 47: 92
Artemisia annua – 37: 24, 49: 60–61
Asperugo procumbens – 58: 9
Asplenium trichomanes subsp. pachyrachis – 45: 168–169, 47: 92–93
Asplenium trichomanes subsp. trichomanes – 56: 8
Barbarea stricta – 56: 9, 58: 10
Berberis thunbergii – 58: 10
Berula erecta – 46: 126
Betula nana – 57: 12–13
Bidens ferulifolius – 54: 103–104
Botrychium lunaria – 50: 78–79
Botrychium matricariifolium – 51: 75, 53: 71–72
Bromus arvensis – 51: 75–76
Bromus commutatus – 58: 10
Bromus japonicus – 52: 36–37, 55: 15
Bromus secalinus – 50: 79–80
Buphthalmum salicifolium – 55: 15
Campanula cervicaria – 54: 104, 56: 9
Campanula glomerata – 53: 72
Cardamine dentata – 56: 9
Cardamine parviflora – 56: 9–10, 57: 13
Carex bohemica – 56: 10
Carex cespitosa – 56: 10
Carex dioica – 40: 20
Carex elata subsp. elata – 59: 12
Carex hordeistichos – 58: 10–11
Carex hostiana – 55: 15
Carex lasiocarpa – 57: 13
Carex otomana – 54: 105, 58: 11
Carex otrubae – 58: 12
Carex pendula – 47: 93, 53: 72–73, 58: 12
Carex pilosa – 51: 76
Carex pseudocyperus – 54: 105
Carex rhizina – 56: 10–11
Carex tomentosa – 50: 80–81
Carthamus tinctorius – 48: 90
Castanea sativa – 55: 16
Centaurea phrygia (subsp. phrygia) – 48: 90–92
Centunculus minimus – 59: 13
Cephalanthera longifolia – 47: 93–94
Cephalanthera rubra – 48: 92
Cerastium brachypetalum – 50: 81–82
Cerastium dubium – 55: 16–17, 58: 12–13
Cerastium semidecandrum – 56: 11
Chamaecytisus supinus – 59: 13–14
Chenopodium rubrum – 56: 11
Chenopodium vulvaria – 57: 13, 15
Cicerbita alpina – 55: 17
Cicerbita macrophylla – 55: 17
Cirsium acaulon – 37: 25
Citrullus lanatus – 48: 92
Clarkia amoena – 59: 14
Coeloglossum viride – 48: 93, 56: 11–12
Coleanthus subtilis – 42: 111, 47: 94–95, 48: 93
Consolida regalis subsp. regalis – 58: 13
Corallorhiza trifida – 54: 105–106, 55: 18
Corydalis cava subsp. cava – 54: 106, 57: 15, 59: 15
Corylus colurna – 55: 18
Crataegus coccinea – 57: 15
Crepis foetida subsp. rhoeadifolia – 55:18
Crepis tectorum – 46: 127
Cuscuta campestris – 53: 73–74
Cyclamen purpurascens – 56: 12
Cynodon dactylon – 40: 21, 48: 93–94
Cyperus (Pycreus) flavescens – 36/2: 115
Cyperus fuscus – 56: 12
Cypripedium calceolus – 54: 106
Dactylis polygama – 56: 12–13, 57: 16
Dactylorhiza incarnata – 48: 94–95
Dactylorhiza sambucina – 56: 13
Dianthus superbus subsp. superbus – 55: 18, 57: 16–17
Dianthus sylvaticus – 58: 13, 59: 15
Dictamnus albus – 47: 95
Digitaria sanguinalis subsp. pectiniformis – 46: 127–128
Diplotaxis tenuifolia – 52: 37–38
Dipsacus laciniatus – 49: 61, 50: 82–83, 56: 13
Doronicum pardalianches – 50: 83
Draba muralis – 47: 95–96
Draba nemorosa – 46: 128–129, 50: 83
Dryopteris borreri – 55: 19, 59: 15
Dryopteris cambrensis – 56: 14, 59: 16
Dryopteris cristata – 45: 169–170, 52: 38, 55: 19
Dryopteris expansa – 59: 16
Duchesnea indica – 48: 95
Elatine triandra – 56: 14, 59: 16
Eleocharis mamillata subsp. austriaca – 59: 18
Eleocharis mamillata subsp. mamillata – 59: 18
Eleocharis ovata – 56: 14
Eleocharis uniglumis – 51: 76–77
Elymus hispidus – 59: 18
Epilobium (Chamaerion) dodonaei – 37: 24
Epilobium obscurum – 56: 14–15
Epilobium parviflorum – 57: 17, 59: 18–20
Epipactis atrorubens – 52: 38
Epipactis palustris – 51: 77, 57: 17
Epipactis purpurata – 49: 61–63, 56: 15
Equisetum hyemale – 46: 129–130
Equisetum pratense – 58: 13–14, 59: 20
Eragrostis pectinacea – 51: 78
Eranthis hyemalis – 56: 15
Erigeron macrophyllus – 59: 20
Eriophorum gracile – 50: 83–84
Eriophorum latifolium – 55: 19–20
Euclidium syriacum – 36/1: 85
Euphorbia falcata – 57: 17
Euphrasia stricta – 55: 20, 56: 15, 59: 20
Festuca heterophylla – 57: 17–18
Festuca ovina subsp. guestfalica – 57: 18
Filago lutescens – 39: 56
Filago minima – 57: 18
Filipendula vulgaris – 50: 84–85
Fumaria schleicheri – 50: 85, 53: 74–75
Fumaria vaillantii – 52: 38–39, 55: 20, 57: 19
Gagea villosa – 44: 77, 54: 106–107
Galanthus woronowii – 58: 14, 15
Galeopsis pernhofferi – 56: 16, 57: 19, 59: 20–21
Galium intermedium – 55: 20
Galium valdepilosum – 54: 107
Gentiana asclepiadea – 51: 78–79
Gentianella praecox subsp. bohemica – 51: 79–80, 59: 21
Geranium divaricatum – 53: 75
Geranium macrorrhizum – 56: 16
Geranium molle – 51: 80
Geranium sibiricum – 46: 130
Helichrysum arenarium – 57: 19–20
Heliopsis helianthoides – 59: 21–23
Herniaria hirsuta – 47: 96–97
Hieracium bifidum – 46: 130–131, 54: 107, 58: 14–17
Hieracium levicaule – 54: 107–108
Hieracium maculatum – 46: 131, 55: 21, 57: 20, 58: 16, 59: 23
Hieracium obscuratum – 56: 16–19
Hypochaeris glabra – 51: 81–82
Hypochaeris maculata – 57: 20–22
Iberis sempervirens – 57: 22
Isolepis setacea – 56: 18, 57: 22
Juncus alpinoarticulatus – 54: 108
Juncus capitatus – 53: 76
Knautia macedonica – 59: 23
Laserpitium latifolium – 45: 170, 57: 22–23
Lathraea squamaria – 56: 18, 57: 23, 58: 16
Lathyrus hirsutus – 36/1: 85, 47: 97
Leersia oryzoides – 56: 18
Leonurus marrubiastrum – 57: 23
Lepidium (Coronopus) didymus – 46: 126–127, 50: 82, 56: 18–20
Lepidium heterophyllum – 36/1: 86, 52: 39
Lepidium latifolium – 49: 63–64
Lepidium perfoliatum – 39: 56
Lepidium virginicum – 40: 21
Leucanthemum ×superbum – 59: 23–24
Limosella aquatica – 56: 20
Linaria genistifolia – 36/2: 114
Lindernia dubia – 45: 170–171
Lindernia procumbens – 39: 56
Listera ovata – 57: 23–24
Lithospermum officinale – 36/2: 114
Littorella uniflora – 54: 108–109
Lobelia erinus – 48: 95
Lobularia maritima – 56: 20
Lotus (Tetragonolobus) maritimus – 39: 57
Luzula pallescens – 55: 21
Lycopodiella inundata – 53: 76–77
Lythrum hyssopifolia – 48: 96, 55: 21
Malaxis monophyllos – 42: 111, 52: 40–41, 53: 77, 56: 20–21
Marrubium vulgare – 57: 24
Medicago arabica – 39: 57
Medicago polymorpha – 38: 45
Melampyrum cristatum – 42: 112
Melilotus altissimus – 48: 96, 49: 64
Misopates orontium – 39: 57, 50: 86
Montia arvensis – 54: 109
Muscari botryoides – 49: 64–65, 77–78
Muscari comosum – 47: 97–98, 54: 110, 55: 21–22
Myosotis caespitosa – 56: 21
Myosotis discolor – 57: 24
Myosurus minimus – 56: 21
Myriophyllum alterniflorum – 58: 16, 18
Neottia nidus-avis – 55: 22, 59: 24
Nuphar lutea – 55: 22
Nymphoides peltata – 54: 110, 56: 21–22
Omphalodes verna – 55: 23
Ophioglossum vulgatum – 57: 24–25
Orchis mascula – 51: 82–83, 56: 22–23
Orchis militaris – 51: 83–84, 59: 24
Orchis morio subsp. morio – 58: 18
Ornithogalum angustifolium (O. umbellatum) – 49: 65–67, 53: 78
Ornithogalum nutans – 56: 22
Orobanche alsatica – 49: 67–68
Orobanche lutea – 41: 87
Orobanche minor – 56: 22–24, 58: 18–19
Papaver atlanticum – 57: 25
Parietaria officinalis – 41: 87
Parnassia palustris – 56: 24
Persicaria mitis – 56: 24, 59: 24–25
Peucedanum carvifolia – 56: 24–26
Peucedanum oreoselinum – 45: 172
Phelipanche purpurea subsp. purpurea – 41: 88, 50: 87, 52: 41
Picris hieracioides – 49: 68–69
Pilosella aurantiaca – 59: 25
Pilosella bauhini – 56: 26
Pilosella glomerata × P. bauhini – 56: 27–28
Pilosella glomerata × P. bauhini × P. officinarum – 59: 25
Pilosella (Hieracium) kalksburgensis – 50: 85–86, 57: 25
Pilosella norrliniiformis – 54: 110, 59: 25–27
Pilosella pilosellina – 58: 19–20
Pilosella piloselloides – 59: 27
Pilosella piloselloides subsp. praealta – 54: 110–112, 56: 28
Pilosella rothiana – 53: 78
Pilosella (Hieracium) stoloniflora – 50: 86, 53: 76, 59: 27
Pilosella ziziana – 54: 112, 113
Pinus ×celakovskiorum – 59: 28
Plantago arenaria – 38: 45
Plantago coronopus subsp. coronopus – 57: 25
Poa bulbosa – 57: 25, 27
Polycnemum majus – 59: 28
Polystichum ×luerssenii – 48: 97
Polystichum aculeatum – 55: 23
Polystichum lonchitis – 43: 106, 53: 79
Populus ×canescens – 48: 97–98
Portulaca grandiflora – 43: 107
Potamogeton gramineus – 47: 98–99, 57: 27
Potamogeton trichoides – 57: 27
Potentilla alba – 42: 112, 49: 69
Potentilla lindackeri – 59: 28–30
Potentilla norvegica – 59: 30
Potentilla recta – 59: 30
Pseudorchis albida – 56: 28
Pyrola media – 50: 87–88, 53: 79
Pyrola rotundifolia subsp. rotundifolia – 54: 112
Pyrus pyraster – 56: 28–29
Ranunculus illyricus – 59: 30–31
Ranunculus platanifolius – 56: 29
Ribes alpinum – 55: 23, 57: 27, 58: 19
Rosa gallica – 52: 41–42
Rosa marginata – 57: 28, 59: 31
Rosa micrantha – 55: 24
Rosa sherardii – 56: 29
Rubus ambrosius – 48: 98
Rubus centrobohemicus – 59: 31
Rubus crispomarginatus – 40: 21
Rubus fabrimontanus – 58: 19, 21
Rubus hadracanthos – 47: 99–100
Rubus josholubii – 44: 77
Rubus kletensis – 49: 69–70
Rubus muhelicus – 55: 24
Rubus occidentalis – 50: 88
Rubus orthostachys – 46: 131–132
Rubus perperus – 55: 24
Rubus perrobustus – 40: 21
Rubus rudis – 49: 70
Rubus salisburgensis – 43: 107, 58: 21–22
Rubus schleicheri – 55: 24
Rubus silesiacus – 43: 107
Rubus silvae-norticae – 57: 28, 58: 21
Rubus sprengelii – 43: 108, 59: 31
Rubus wimmerianus – 41: 88
Rumex hydrolapathum – 45: 172, 56: 29–30
Sagina apetala subsp. apetala – 54: 112–114, 57: 28
Sagina saginoides – 54: 114–115
Sagittaria latifolia – 58: 21
Sagittaria sagittifolia – 56: 30
Salix myrtilloides – 54: 115–116
Salix repens – 53: 79–80, 56: 30
Salvia hispanica – 59: 31–33
Sanguisorba minor subsp. balearica (S. m. subsp. polygama) – 46: 132
Saxifraga tridactylites – 42: 113, 55: 25
Scabiosa ochroleuca – 55: 25
Schoenoplectus tabernaemontani – 45: 173
Scirpus radicans – 56: 30
Senecio vernalis – 42: 114
Setaria verticillata – 52: 42
Silaum silaus – 56: 31
Silene noctiflora – 55: 25
Sisyrinchium montanum (S. angustifolium) – 48: 102
Sparganium natans – 53: 80
Spergula morisonii – 44: 78
Spergularia echinosperma – 48: 99–102
Spergularia marina (S. salina) – 50: 88–89
Stellaria neglecta – 53: 80–81
Stellaria pallida – 43: 108
Stipa pennata – 50: 89
Stratiotes aloides – 58: 21, 23
Tagetes tenuifolia – 56: 31
Taxus baccata – 59: 33
Thelypteris palustris – 52: 42–43, 54: 116–117
Thesium alpinum – 58: 23
Thuja plicata – 53: 81
Thymelaea passerina – 44: 78
Trifolium rubens – 49: 70–71, 54: 117
Triglochin palustris – 50: 89–90, 56: 31–32
Vaccinium microcarpum – 54: 118
Valerianella carinata – 53: 81–82
Valerianella rimosa – 58: 23–24
Veratrum album subsp. album – 53: 82–83
Verbena bonariensis – 56: 32
Verbena officinalis – 59: 33
Veronica agrestis – 48: 102–103, 57: 28–29
Veronica dillenii – 56: 32
Veronica peregrina – 45: 173–174
Veronica praecox – 46: 132–133, 50: 90
Veronica verna – 57: 29
Veronica vindobonensis – 52: 43
Viburnum rhytidophyllum – 56: 32
Vicia cassubica – 59: 33–35
Vicia dalmatica – 47: 101, 52: 43–44
Vicia lathyroides – 43: 109, 56: 32–33, 58: 23, 59: 35
Vicia lutea – 46: 133
Viola mirabilis – 42: 114
Viscum album subsp. abietis – 59: 35
Viscum album subsp. album – 54: 118, 55: 25
Vulpia bromoides – 57: 29–30
Vulpia myuros – 57: 30
Xeranthemum annuum – 50: 91
 

<< na začátek stránky


 

 

 

 

 

Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku