Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Velikonoční putování (Za velikonočním příběhem po jižních Čechách i po světě)

Výstava
Datum konání:
od: 29.3.2019
do: 24.4.2019

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1

Nová výstava nabídne návštěvníkům tipy na jarní výlety za velikonočním příběhem. Představíme zajímavá místa v našem regionu, například Římov nebo Křížovou horu nad Českým Krumlovem, a za neobvyklými velikonočními tradicemi se vydáme i do světa. Výstavu doplní ukázky jihočeských malovaných vajec a dětských her. Připraveny jsou také prezentace lidových řemesel přímo ve výstavním sále, Velikonoční den v muzeu, tradiční předení velkopátečních nitek či vzdělávací program pro školy.

VÝSTAVA

"Fotografie a texty doplní i vzácné předměty z daných míst, například původní římovské sousoší, unikátní španělský zázračný kříž  z Křížové hory nebo krásný obraz čestické Kalvárie. Návštěvníci budou mít také možnost prohlédnout si vzácný exponát ze sbírek Jihočeského muzea - plastiku Kristus na oslátku, opatřenou kolečky. Barokní socha Ježíše jedoucího na oslátku byla pohyblivou  součástí procesí na Květnou neděli. Ze současné tvorby představí výstava velké dílo řezbáře Jiřího Bürgera z Nových Homolí, dva metry dlouhou dřevěnou plastiku nazvanou Procesí," přibližuje garantka výstavy a etnografka Jihočeského muzea PhDr. Hana Soukupová.

Za různými podobami Velikonoc se podíváme i do světa. Představíme i některé překvapivé velikonoční zvyky, například vyhazování nádob plných vody z oken na řeckém ostrově Korfu nebo strhující atmosféru velikonočních jízd v Lužici. Vydáme se dokonce i za moře, abychom se seznámili s podivnou krvavou tradicí filipínských dobrovolných ukřižování. Výstavu Velikonoční putování doplní i připomínka jihočeských  lidových zvyků, především zdobení kraslic. Pro děti jsou připraveny ukázky jarních her: kuličky, koulení vajec po hrábích nebo honění káči. Výstavu budou provázet i ukázky lidových řemesel, spojených s Velikonoci a jarním časem. Připraven je rovněž Velikonoční den v muzeu nebo tradiční předení velkopátečních nitek.


DOPROVODNÉ AKCE PRO VEŘEJNOST V RÁMCI VELIKONOČNÍ VÝSTAVY

(leták ke stažení ZDE)

30. 3. (sobota)

  • E. Drančáková - frivolitky
  • R. Vinciková – kraslice (batika)

 2. 4. (úterý)

  • S. Martykánová – kraslice tradičně i netradičně
  • J. Sovová – velikonoční vejce trochu jinak (quilling)

4. 4. (čtvrtek)

  • J. Havlíčková – škrábané kraslice (rejsky )
  • J. Pulcová – velikonoční dekorace ze slámy

6.  4. (sobota) VELIKONOČNÍ DEN V MUZEU (zábavná akce pro celou rodinu s bohatým programem - ukázky lidových řemesel, komentované prohlídky, tvořivé dílny pro děti, pletení pomlázek, velikonoční pečení, kavárna aj.). Akce se koná od 10:00 do 16:00 hodin.

9. 4. (úterý)

  • Stará – kraslice: doudlebské straky, zeláky, velikonoční dekorace z hoblin
  • J. Drhovský - dřevěné hračky, píšťalky

11. 4. (čtvrtek)

  • E. Drančáková - frivolitky
  • R. Vinciková - kynuté pečivo ( jidáše, mětynky a další)

13. 4. (sobota)

  • A. a F. Reindlovi – velikonoční keramika
  • J. Pulcová – velikonoční dekorace ze šustí

16. 4. (úterý)

  • J. Havlíčková - škrábané kraslice (rejsky)
  • M. Šochmanová – kraslice (batika)

18. 4. (čtvrtek)

  • J. Honiss – podmalby na skle
  • H. Salvová – drátovaná vejce

19. 4. (pátek) - TRADIČNÍ PŘEDENÍ VELKOPÁTEČNÍCH NITEK (D. Vařilová, J. Scheinpflugová, J.Sovová a další)


VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO ŠKOLY

Interaktivní edukační program doplňující každoroční výstavu k příležitosti jara a Velikonoc. Vhodný pro všechny žáky MŠ, ZŠ i SŠ. Objednávkový formulář zde. Ve spolupráci se Střední odbornou školou veterinární, mechanizační a zahradnickou a Jazykovou školou s právem státní jazykové zkoušky připravujeme také oblíbené workshopy pro školní skupiny ve dnech 9. – 11. 4. 2019 (pečení jidášů a velikonoční aranžmá).

                                                         

EXPONÁT MĚSÍCE DUBEN - ČERVENÉ SVÁTKY PO JIHOČESKU ANEB MINIPRŮVODCE VELIKONOČNÍ TVORBOU IVANY STARÉ

Ivana Stará z Českých Budějovic se dlouhá léta zabývá vším, co souvisí s lidovými výtvarnými tradicemi jižních Čech. V jejím širokém „repertoáru“ lze najít kombinaci úcty k tvorbě předků s její autorskou osobitostí, fantazií a hravostí ( vlastností pro lidové umění typickou): kouzelné figurky z kukuřičného šustí, půvabné dekorace z loubků, nádherné - pro jihočeskou oblast charakteristické – precizně provedené batikované kraslice, tzv. straky či zeláky. A tradiční zvykoslovné lidové pečivo z kynutého těsta pochopitelně nechybí. Ve všech oblastech činnosti tvůrkyně jsme tak svědky citlivého skloubení poučení se z tradice s vlastním uměleckým citem i zručností a povýšení řemesla na umění. Exponáty si lze prohlédnout ve vitríně na podestě 1. patra v hl. budově muzea.


 

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Výstavy
Datum zveřejnění:
20.2.2019

Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Sobota)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Neděle)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

2.5.2024

Edukační dílny (Jan Žižka na jihu Čech 600 let) - Stolní hry

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
3.5.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Smím prosit, Dodo?)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova