Událo se - workshop Textilnictví ve vrcholném středověku

ProgramPřednášky, konference, seminářeUdálo se - workshop Textilnictví ve vrcholném středověku

Událo se - workshop Textilnictví ve vrcholném středověku

Datum konání:
od: 8.2.2019
do: 9.2.2019

Místo konání:
Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, Dukelská 1

Ve dnech 8. – 9. 2. 2019 se konal v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích odborný workshop „Textilnictví ve vrcholném středověku“. Tato událost se uskutečnila v rámci projektu ATCZ59 Mezinárodní kulturní platforma I-CULT, který je financován z programu INTERREG V-A Rakousko – Česká republika. Workshop o středověkém textilnictví byl jedním z dílčích výstupů v rámci doprovodných aktivit připravovaného archeoskanzenu v Trocnově.


Během dvou dnů bylo možné vyslechnout šest zajímavých přednášek od předních českých odbornic na textilnictví ve vrcholném středověku. První přednášku o archeologických textiliích a možnostech dochování středověkého textilu obecně přednesla PhDr. Helena Březinová, Ph.D.  Na ni navázala s přehledem unikátních archeologických textilií, povětšinou z hrobových nálezů českých panovníků a jejich rodin, PhDr. Milena Bravermanová. Další přednášky od Mgr. Sylvie Odstrčilové, Ph.D. byly zaměřeny více technicky, a to na jednotlivé textilní techniky – karetkování a pletení – a možnosti jejich využití ve středověku. První den workshopu zakončila Mgr. Vladimíra Cepáková s přednáškou o současném zpracování vlny a znovuobjevování technik, které byly ve středověku běžné.

Druhý den byl věnován praktickým ukázkám, kdy lektorky představovaly účastníkům nejrůznější techniky, které bylo poté možné si vyzkoušet v praxi. Účastníci si tak vyzkoušeli základní zpracování vlny jako vyčesávání a spřádání, a posléze i jednotlivé techniky jako pletení jehlou, lucetování, pletení na dutinkách či různé druhy karetkování. Díky účastníkům workshopu ze spolku Danar bylo možné si vyzkoušet i předení na replice středověkého spřádacího kola. Během tohoto dne proběhla i přednáška Mgr. Veroniky Pilné, Ph.D. o střizích oděvů a krejčovských technologiích ve středověku, která byla následovaná praktickou ukázkou vytvoření střihu s důrazem na druhy ručních stehů, které se ve středověku používaly.

Autoři fotografií: Marek Svoboda a Jan Kocina

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
Datum zveřejnění:
13.2.2019

Sdílet na FacebookSdílet na Google+Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Otevírací
doba
Vstupné

Dnes (Pátek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Sobota)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

7.9.2019

TROCNOVSKÉ SLAVNOSTI 2019

Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany)
13.9.2019

Divadlo pod širým nebem v Trocnově - Světáci

Památník Jana Žižky z Trocnova (Trocnov, 373 12 Borovany)