Nové exponáty v expozici na Trocnově

Navštivte násPobočkyPamátník Jana Žižky z TrocnovaAktuálněNové exponáty v expozici na Trocnově

Nové exponáty v expozici na Trocnově

Novinka

Památník Jana Žižky z Trocnova se opět otevírá. Návštěvnická sezóna v Památníku Jana Žižky z Trocnova začala 1. 5. 2019. Od roku 2015 je každoročně expozice o Janu Žižkovi z Trocnova obměňována a doplňována o nové zajímavé exponáty. Pro letošní sezónu jsme připravili ukázky zbraní z doby husitské, které jsme získali od Muzea v Kutné Hoře.

Husitská pěší vojska měla jako základní výzbroj tzv. chladné zbraně. Do této skupiny zbraní patří kopí, meče, sudlice a jiné tehdy běžně používané zbraně, mezi které se řadí např. i palice. Pro husitská vojska byly obzvláště charakteristické okované cepy. Dřevcové (též tyčové) zbraně používané ve středověku tvořily dvě části: dlouhá dřevěná tyč, na níž byla nasazena nejčastěji železná zbraň. Používalo je jak pěší vojsko, tak jízda. Zbraně bývaly dlouhé až 2,5 metru. Proč se používal tento typ zbraní? V husitském vojsku převažovali početně sedláci a venkovští bezzemci, což si vynutilo použití zbraní, které nevyžadovaly dlouhého cviku.

Na výrobě nových exponátů se podílel Boris Buňka, od kterého bylo deset replik historických zbraní zakoupeno pro výstavní potřeby. Pan Boris Buňka, autor expozice o husitství v soukromém kutnohorském muzeu, se pokusil i o novodobý portrét husitského hejtmana, který mohou návštěvníci spatřit v kinosálu Památníku Jana Žižky v Trocnově.

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Datum zveřejnění:
5.6.2019

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek

Otevírací
doba

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.30 - 17.00