Regionální odborné pracoviště pro lidovou kulturu

Regionální pracoviště pro tradiční lidovou kulturu je specializovaným pracovištěm v rámci Jihočeského muzea, které bylo zřízeno Jihočeským krajem k 1. červenci 2004 na základě plnění vládního usnesení Koncepce účinnější péče o tradiční lidovou kulturu v České republice.

Jeho posláním je ochrana nadčasových hodnot vytvářených po celá staletí, jež tvoří základ české kulturní identity. Hlavní náplní pracoviště je zajištění metodické, prezentační a informační služby, zvláště v oblasti mapování a dokumentace lidové kultury na území Jihočeského kraje. V praxi se činnost projevuje v propagaci lidových obyčejů včetně folklóru, mapování lidových tvůrců a řemeslníků, a v neposlední řadě předávání těchto hodnot dalším generacím. Regionální pracoviště má za úkol sledovat především živou lidovou kulturu na jihu Čech.

V rámci její dokumentace věnuje pozornost jak reliktům tradiční lidové kultury, tak fenoménům ryze současným. Navzdory oddálení moderní společnosti od fází zemědělského a církevního roku přetrvávají prvky tradiční lidové kultury zejména v cyklu výroční obřadnosti (Vánoce, masopust, Velikonoce, poutě, dožínky atd.). Zvyky a obyčeje s těmito svátky spjaté nabývají nových forem a obsahů. Mnoho jich prošlo funkční proměnou, některé zanikly, některé byly v historicky nedávné době oživeny a opět nabývají na významu. Velkými změnami prochází rovněž rodinná obřadnost, provázející cyklus lidského života a s ním spojené přechodové rituály (narození, svatby, pohřby). Je silně ovlivněna moderním životním stylem a procesem individualizace společnosti.

Ve smyslu celostátní Koncepce pracoviště metodicky spolupracuje s Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici a Ministerstvem kultury České republiky.

PhDr. Jan Šimánek

Jihočeské muzeum, Regionální odborné pracoviště pro lidovou kulturu

Dukelská 1, 370 51 České Budějovice

tel.: 391 001 523