Program pro znevýhodněné návštěvníky Facebook Twitter Instagram

Odborná exkurze muzejních pracovníků do východních Čech

Exkurze

20. - 21. 9. 2022 se pracovníci našeho muzea vydali na odbornou exkurzi směrem do východních Čech. Během nabitého programu jsme poznávali expozice a pracoviště muzeí v Pardubicích a Hradci Králové. Je přece dobré vidět, „jak to dělají jinde“…

První den naší exkurze jsme navštívili nádvoří a prostory Pardubického zámku, kde sídlí Východočeské muzeum. Prohlédli jsme si Rytířské sály i „poklad století“ v expozici Peníze si do hrobu nevezmeš. Uchvátila nás unikátní přehlídka moderního skla v expozici S.K.L.E.M., Svět krásy, lehkosti, elegance, magie podle Iva Křena. Někteří odvážlivci prozkoumali také místní Kryt civilní obrany.  

V Pardubicích jsme si nenechali ujít návštěvu Institutu Paměti národa, neziskové organizace Post Bellum, kde jsme vyzkoušeli interaktivní výstavu Za Československo. Pomocí tabletů a interaktivních obrazovek jsme sledovali příběhy pamětníků druhé světové války, plnili úkoly a nechali se unášet dobovou atmosférou. Tato výstava nám ukázala, jak lze v netradičních prostorách, zajímavým a interaktivním způsobem, kvalitně ztvárnit dané téma.

Druhý den naší exkurze se odehrál v Hradci Králové, kde jsme v nově zrekonstruovaném objektu Gayerových kasáren kolegům z Muzea východních Čech doslova vstoupili do depozitářů a konzervátorských a restaurátorských dílen.

Závěr naší cesty nás dovedl do Muzea války 1866 v Chlumu u Hradce Králové. Zde jsme měli možnost shlédnout výzbroj a výstroj vojáků a dozvědět se blíže o průběhu této slavné bitvy. Navštívili jsme areál bojiště s monumentálním pomníkem Baterie mrtvých a nedaleké ossarium. Ti, co se nebojí výšek, vylezli dokonce na místní rozhlednu, kde si za výkladu průvodce udělali jasnější představu o místním terénu a strategii jednotlivých vojsk této největší bitvy prusko-rakouské války na českém území.

A co jsme si z naší exkurze odnesli? Nespočet dojmů a pocitů, plno inspirace pro naši práci a vědomí, že ve východních Čechách lze stále něco nového objevovat.

Děkujeme tímto zároveň všem spřáteleným organizacím, které byly ochotny se nám věnovat a provést nás svými expozicemi a výstavami. Zvláště panu řediteli Mgr. Tomáši Libánkovi a kurátorovi PhDr. Janu Ivanegovi, Ph.D. z Východočeského muzea v Pardubicích. Též paní Janě Tiché, která nás bezpečně provedla zákoutími Krytu civilní obrany. Mgr. Michalovi Burešovi, řediteli Paměti národa pro Východní Čechy za podnětnou besedu. Rovněž zaměstnancům Muzea východních Čech v Hradci Králové, kteří nám dovolili nahlédnout do svých dílen a depozitářů (Mgr. Radek Bláha, PhDr. Markéta Pražáková, Bc. Tereza Tejklová). Děkujeme také za poutavý výklad vedoucího oddělení Muzea války 1866 Mgr. Jana Hrubeckého, který nám v bezpečí muzejní expozice umožnil vstoupit do bitvy u Hradce Králové.

Text a foto: Simona Foltýnová a Lukáš Pelikán

Kontaktní osoba:
Tomáš Svoboda
sekce:
Aktuálně
Datum zveřejnění:
30.9.2022

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Sdílet na FacebookSdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

Dnes (Čtvrtek)

Dopoledne 9.00 - 12.00
Odpoledne 12.00 - 17.30

Zítra (Pátek)

9.00 - 12.00
12.00 - 17.30

Celá otevírací doba

Kalendář akcí

Nejbližší akce

2.5.2024

Edukační dílny (Jan Žižka na jihu Čech 600 let) - Stolní hry

Hlavní budova Jihočeského muzea (Dukelská 1, 370 01 České Budějovice)
3.5.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Smím prosit, Dodo?)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
 

Pobočky

Historická budova Jihočeského muzea Historická budova Jihočeského muzea Muzeum koněspřežky Muzeum koněspřežky Tvrz Žumberk u Nových Hradů Tvrz Žumberk u Nových Hradů Památník Jana Žižky z Trocnova Památník Jana Žižky z Trocnova