Digitalizace vybraných předmětů divadelní sbírky Jihočeského muzea v Českých Budějovicích

Projekt

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích v roce 2021 realizovalo s finanční podporou Ministerstva kultury projekt digitalizace vybraných předmětů divadelní sbírky.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích vlastní jednu z nejbohatších sbírek loutek v České republice. Je systematicky budována od konce 50. let minulého století a její základ tvoří především loutky, kulisy, rekvizity a další vybavení kočovných marionetářů, kteří prováděli svá loutková představení zejména po jižních Čechách. Jedná se např. o dřevěné řezbované marionety loutkářské rodiny Kopeckých, Dubských a rodiny Finků. Dále pak soubory marionet řezbáře Soukupa z Českých Budějovic a řadu loutek neurčeného původu z konce 19. a první poloviny 20. století.  Část sbírky je věnována rodinným divadélkům, a to jak profesionální výroby, tak loutkám a divadélkům od řezbářských samouků. Ve fondu se kupříkladu nachází kompletní rodinné divadlo výrobce Antonína Münzberga z Prahy, včetně scény, dekorací, osvětlení, loutek, nábytku a rekvizit. V nedávné době byla do fondu zakoupena pozůstalost po Janu a Elišce Králových, pod jejichž značkou JEKA byly v Miřeticích u Vacova vyráběny nejen loutky různých velikostí, ale i kompletní rodinná a spolková divadla. Součástí divadelního fondu jsou i doprovodné materiály jako knihy, loutkářské časopisy, dobové fotografie, reklamní materiály a v neposlední řadě velké množství divadelních her pro loutková divadla.

Zdigitalizované loutky, kulisy, opony a další předměty si můžete prohlédnout na portálu eSbírky.

Bc. Petra Prokopcová, DiS - kurátorka Hudebního a divadelního archivu

Mgr. Simona Foltýnová

Autor fotografií: Ivo Hajn

Tomáš Svoboda

Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek

Dnes (Čtvrtek)

Zítra (Pátek)

3.5.2024

Trocnovské divadelní slavnosti 2024 (Smím prosit, Dodo?)

Areál Památníku Jana Žižky z Trocnova - Archeoskanzen (Trocnov 14, 373 12 Borovany)
8.5.2024

Keltové na jihu Boiohaema